טיפים לשימוש נכונה במחשב


שימוש לא נכון במחשב יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעיניים, בגב, בשרירים ובפרקים.

תסמינים כמו : נפיחות וכאבים בפרק ובשורש כף היד, תחושה של דקירות עדינות או צריבה באצבעות, תחושת נימול (יד רדומה), כאבים  בזרועות, בכתפיים, בעורף ובגב .

חיידקים במקלדת

מבט קצר במקלדת יגלה כתמי לכלוך שנדבק והפך למקשה אחת עם המקלדת. זהו לא סתם לכלוך, אלו מושבות שלמות של חיידקים השורצים דרך קבע בסביבת העבודה. ריבוי משתמשים, ידיים לא נקיות, צינון, שפעת ומחלות אחרות  עשויות להפוך את המקלדת לפוטנציאל הדבקה גבוה.

מה עושים?

מומלץ, מעבר להקפדה על היגיינה, על חיטוי המקלדת והעכבר בתום כל יום עבודה.

עיניים

עבודה ממושכת מול מחשב יכולה לפגע בחדות הראייה. השתקפות אור על הצג עלולה לגרום לסנוור, טשטוש הראייה וכאבי ראש.

מה עושים?

יש לשמור מרחק מרבי מהצג, לכוונו כך שיהיה מתחת לגובה העיניים. למניעת יובש בעיניים יש למצמץ ומדי פעם לעצום את העיניים ולהעניק להן מנוחה. להיעזר בטיפות עיניים. את התאורה  יש למקם מעל לצג בזווית ישרה, כך שהאור לא ישתקף בצג. אנשים הסובלים ממיגרנה  בעת חשיפה לאור צריכים לעמעם את מסך המחשב.

שרירים וגב

לצורת הישיבה ולאופן העבודה מול המחשב יש תרומה על הופעת כאבים ומחלות. ישיבה כפופה הנרכנת אל הצג והיעדר תנועה ברגליים, מגבירים את הנוקשות בגוף ומפחיתים את זרימת הדם לרגליים. המשתמשים נוטים לרכון לעבר המחשב, דבר שמגביר את הלחץ על החוליות וגורם להתכווצויות שרירים ולכאבי גב. ישיבה לא זקופה יוצרת מתחים בכתפיים ולחץ על הצוואר. ישיבה ממושכת מול המחשב מביאה לירידה בכושר ולעלייה במשקל.

מה עושים?

יש לשבת על הכיסא כשעצמות האגן נוגעות בכל שטח הישיבה.  את כפות הרגליים יש להניח על הרצפה ולכופף את הברכיים-בזווית של 100 מעלות. להיעזר בכיסא אגרונומי. כדאי להתאים את הכיסא לגודל הגוף. יש לכוון את המשענת ולהנמיך או להגביה את הכיסא בהתאם לגובה המשתמש. לשחרר את הצוואר והכתפיים ומדי פעם למתוח את הרגליים. כדאי לקום, לבצע תרגילי מתיחה עדינים. פעילות גופנית, עבודה על שרירי הבטן והגב, בתוספת יציבה נכונה עשויים להוריד את העומס מעמוד השדרה.

קרינה

לקרינה אלקטרו-מגנטית  וממכשירים חשמליים יש תרומה לפגיעה במשתמש בהם. הקרינה מצגים, מדפסות לייזר וכבלי חשמל , פועלת בתדרים בהן פועל המוח האנושי ועלולה לשבש את פעולתו. חשיפה לקרינה עלולה לגרום לפגיעה במערכות ההורמונאליות ובמערכת החיסונית, כמו גם לגרום ל: חרדה, דיכאון, עייפות וכד'.

מה עושים?

להצטייד במסך עם התקני בטיחות המונעים ככל האפשר השתקפות וקרינה אלקטרו-מגנטית. כדאי להתרחק ממדפסות לייזר וממסכים, ובסביבה ארגונית להימנע מריכוז עמדות מחשב באזור צפוף.

מומלץ לנשים בהריון, להימנע מלעמוד לצד המחשב או מאחוריו, שם פליטת הגלים חזקה.

פרקים

הפגיעות השכיחות בעבודה עם מחשב נובעות משימוש לקוי בעכבר ובמקלדת. תסמונת פגיעת מתח חוזרת (תסמונת תעלת כף היד, דלקת העצב,דלקת הגיד) . הפרעות של מערכת השרירים והשלד הן רק חלק מתופעות הפגיעה בשרירים, בעצבים, ברקמות ובגידים של הגפיים העליונות.

מה עושים?

ההמלצה היא להציב את המקלדת במרחק של 8 עד 10 ס"מ מקצה השולחן, לשמור על פרקי כף יד ישרים ולמקמם באוויר מעל המקלדת. גם לאופן השימוש בעכבר יש תרומה לכאבים. בעת עבודת הקלדה, מומלץ לחמם ידיים קרות בכדי להמריץ את זרימת הדם . להקצות זמן מנוחה לידיים ולבצע תרגילי הרפיה מדי פעם. לדוגמה – יש להניח את הידיים לצידי הגוף ולהשאירן רפויות, לנער אותן, לקפוץ אותן לכדי אגרוף ולמתוח אותן לצדדים.

Comments are closed.